Bob Dylan’ınki naz mı, piyaz mı?

Bob Dylan

İsveç Nobel Akademisi tarafından yapılan açıklamada, Bob Dylan’ın Aralık ayındaki ödül törenine katılıp katılmayacağına karar verilmediği, durumun belirsizliğini koruduğu belirtilmişti.
75 yaşındaki Bob Dylan, nihayet konuşturuldu ve ödülün kendisine verilmesinin ‘nutkunun tutulmasına neden olduğunu‘ söylemesi istendi. O da söyledi.
Biliyorsunuz herhalde, Ekim’in 12’sinde Nobel Edebiyat Ödülünün Amerikalı şarkıcı ve söz yazarı (Akademiye göre İngiliz yazın geleneğinin büyük bir ozanı) Bob Dylan’a verildiğini Akademi resmi olarak açıkladıktan sonra, Ekim’in 28’sine kadar Bob Dylan’dan en küçük bir açıklama gelmemişti. Törene katılmayacağı, ödülü reddedeceği konuşuldu.
Dylan’ın bir gazeteye verdirilen demecinde “eğer mümkün olursa ödülü almak için İsveç’e gitmeye niyeti olduğunu” belirtti. Yani, Dylan’ın geç gelen açıklaması biraz garip değil mi? Gideceğim demiyor, “eğer mümkün olursa, aslında bana kalsa pek gidesim yok da, gidim bari, Tanrı’nın belası!” diyor.
İstemem yan cebime koy mu, yoksa Bob Dylan’lı, bol soğanlı bir piyaz mı?

Sekreter Sara Danius’a yöneltilen sorulardan birinde ise, “Dylan geleneksel anlamda bir edebiyat eseri üretmedi. Bu anlamda ona bu ödülün verilmesi, aranan nitelikte edebî eser bulmakta zorlanan Nobel’in ufkunu genişlettiği anlamına mı geliyor” şeklindeki soruya cevabı ise şöyle oldu: “Öyle de görülebilir; ama aslında öyle değil. Eğer edebiyat tarihinde geçmişe dönersek, 2500 yıl önce Homeros ve Sappho’nun da dinlenmek, ve enstrümanlarla sahnelenmek üzere edebi eserler ortaya koyduğunu görürüz. Bugün hala Homeros ve Sappho’yu okuyoruz ve dinliyoruz. Bob Dylan’ı da dinlediğimiz gibi.”
Yazı’dan söz’e dönüşün işaretini mi veriyor Akademi? Yazı’nın iyice kuruduğunun ilanı mı, son yıllarda verilen ödüllerin anlamı? Şunu da unutmamalı: Yazı diyorsanız eğer, bu koşullarda, paranın iki yüzünden birini seçtiğinizi belirtmektesiniz.

16 Kasım 2016’da açıklama geldi: Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan ilk söz yazarı olarak adını tarihe yazdıran Bob Dylan, 10 Aralık’ta İsveç’te düzenlenecek ödül törenine katılamayacağına dair mektubu akademiye ulaşmış. “Ödülü almaktan dolayı büyük gurur duyduğunu fakat önceden planlanmış yoğun programından dolayı ödül törenine katılamayacağını” ama 8 milyon İsveç kronu (yaklaşık üç milyon lira) tutarında para ödülünü vereceği banka hesabına Shabtai Zisel ben Avraham adına yatırmalarını istemiş.