Papa: “Nereden geliyoruz, nereye gidiyoruz?”

Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco, Uluslararası Uzay İstasyonu ile canlı video bağlantısı kurarak uzaydaki astronotlarla sohbet etmiş. İlk sorusu şöyle Papa’nın: “Astronomi, bize evrenin sınırsız ufuklarını sorgulatıyor ve ‘Nereden geliyoruz, nereye gidiyoruz’ sorularını sorduruyor. Nespoli, sizin uzaydaki tecrübeleriniz ışığında, insanın evrendeki yeriyle ilgili görüşünüz nedir?” Paolo Nespoli adındaki İtalyan astronot bu soruya yanıt verirken, “Bu karmaşık bir soru. Ben teknik bir adamım, mühendisim. Makinelerin ve deneylerin arasında kendimi rahat hissediyorum ama iş ‘Nereden geliyoruz, nereye gidiyoruz’ gibi meselelere gelince benim de kafam karışıyor” demiş.
Nespoli, şunu da eklemiş: “İlginç olan şu ki, ne kadar çok şey öğrenirsek aslında o kadar az şey bildiğimizi fark ediyoruz.”
Papa, İtalyan şair Dante’den “Güneşi ve diğer yıldızları yerinden oynatan aşktır” sözünü almış ve şöyle bir soru sormuş: “Siz astronotlar ve mühendisler için, evreni haraket ettiren güce ‘aşk’ demenin nasıl bir anlamı var?”
Bu soruya yanıt veren Rus Aleksandr Misurkin, Uzay İstasyonu’nda “Küçük Prens” kitabını okuduğunu söylemiş ve bu kitaptan bir örnekle; Küçük Prens’in, gezegenindeki bitki ve hayvanları kurtarabilmek için kendi hayatını vermeye hazır olduğunu söylemiş.