Aylak Adam’ın kitapları

24 Nisan 2016’da duyurmuştuk ‘Finneganın Vahı’nı, yine burada, îtibar bölümünde.
http://www.aynayaozgu.com/itibar/finneganin-vahi
Aylak Adam Kültür Sanat Yayıncılık tarafından Ocak 2016’da ilk cildi yayınlanan ‘Finneganın Vahı’ James Joyce’un Finnegans Wake adlı romanının ‘terscüme‘siydi.  Bu ilginç  ‘terscüme’ Umur Çelikyay’a aitti. Umur Çelikyay’ın kitapta, Türkçeleştirene Dair başlığıyla bir sayfalık hayat hikâyesine de yer verilmiş. Bu ilginç hikâyeden, Umur Çelikyay’ın Finnegans Wake’i tercüme edebilecek yetkinliğe sahip olduğu anlaşılıyordu.
Şu anda ilk cildi yayımlanan kitabın ikinci cildi de 2016’da yayınlanacak mı acaba? diye sormuştuk, 2016’da yayınlanmadığına göre biraz daha bekleyeceğiz.
Umur Çelikyay’ın “terscüme”sinin, Finnegans Wake’in ikinci çevirisi Finnegan Uyanması adıyla Sel Yayıncılık tarafından Kasım 2016’da yayınlanan, Fuat Sevimay çevirisinden daha üst düzeyde, daha sağlam olduğu da görülüyor.
Joyce’un ‘Sanatçının Genç Bir Adam Olarak Portresi’ de (A Portrait of the Artist as a Young Man) Aylak Adam’dan Ocak 2015’de çıktı, hem de Fuat Sevimay’ın tercümesiyle. Daha önce (ilk basımı 1966’da De yayınevinde) Murat Belge’nin tercümesinden okumuştuk: Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi.
Joyce’un bir başka romanı Dublinliler (Dubliners) de Merve Tokmakçıoğlu tercümesiyle 2014’te yine Aylak Adam tarafından yayınlandı. Onu da yine, ilk kez 1987’de İletişim’in yayınladığı Murat Belge tercümesiyle okumuştuk. Dublinliler’in iki tercümesi daha var, Palto’dan çıkanın önsözü Enis Batur’a ait.
Sel’den çıkan Finnegan Uyanması’nda da Enis Batur’un ‘Jim-Session’ başlıklı bir yazısı var. Jam sessions durumuna, free flow sessions durumlarına falan götürüyor.
Son dönemde yapılan yeni tercümeler önemli, bu tercümeler bizi bir yere götürecek bence. Ekrem Demirli’nin başta Fütûhât-ı Mekkiyye olmak üzere yaptığı tercümeleri de aynı bağlamda önemlidir. Bu tercümeler standardın dışına çıkan çalışmalardır.
Aylak Adam dikkat çekici bir yayınevi. Zeplin Kitap da Aylak Adam’a ait, o da ilginç kitaplar yayınlıyor.